عضویت استادان تاجیک در فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی نمادین نباشد

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، ابراهیم خدایار در این پیام آورده است:

«انتخاب سه تن از استادان برجسته‌ زبان و ادبیات فارسی تاجیکی جمهوری تاجیکستان برای عضویت در فرهنگستان زبان و ادب فارسی ایران اقدام بسیار شایسته‌ای است.

 

اینجانب با شناختی که از استادان دکتر عبدالنبی ستارزاده، گل‌خسار صفی‌اوا و دکتر رستم‌ وهاب‌نیا دارم، مطمئنم پیوند میان بزرگان نقد ادبی و پژوهشگران دو کشور هم‌خون و هم‌زبان، بیش از پیش افزایش خواهد یافت.

 

ناگفته پیداست ما نباید به این اقدام نمادین اکتفا کنیم، بلکه باید با در اختیار گذاشتن فرصت حضور استادان یادشده در ایران و استادان ایرانی در تاجیکستان به افزایش همکاری‌های دوجانبه کمک کنیم.

تجربه گذشته نشان داده این موضوع غالباً به دلایل مختلف شکل عملیاتی به خود نگرفته و بر روی کاغذ مانده‌ است؛ بنابراین شایسته است برنامه‌ریزی دقیق برای بهره‌گیری از این فرصت شکل بگیرد.»

 

گفتنی است، پیش از این ابراهیم خدایار رایزن فرهنگی ایران در کشورهای ازبکستان و تاجیکستان بوده است.

 

اخبار انجمن

همایش بین‌المللی امام بخاری، دارمی و ترمذی: مکتب محدثان ماوراءالنهر، ۱-۲ آذر ۱۴۰۲/ ۲۲-۲۳ نوامبر ۲۰۲۳، ترمذ، ازبکستان در مرکز پژوهش‌های علمی بین‌المللی امام ترمذی برگزار شد

در این کنفرانس، دکتر ابراهیم خدایار، استاد دانشگاه تربیت مدرس، رایزن سابق ایران در کشورهای ازبکستان و تاجیکستان با موضوع: نقش حکیم ترمذی در تکامل

ادامه مطلب »
انجمن علمی نقد ادبی ایران

پنل ورود کاربری