دوسالانه «نقد زرین» فراخوان داد

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، انجمن علمی نقد ادبی ایران و موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران با همکاری و حمایت شماری از انجمن‏‌های علمی مردم‌‏نهاد و مراکز دانشگاهی، با هدفِ حمایت و تشویق پژوهش‌های اصیل انتقادی و جریان‌ساز که با رویکرد جدید به متون ادب فارسی و در قالب مقاله تالیف شده باشند، دومین دوره جایزه دوسالانه دکتر عبدالحسین زرین‌کوب را در اسفند ۱۴۰۱ برگزار می‌کنند.

بر همین اساس، از عموم پژوهشگران دعوت می‌شود مقالات چاپ‏‌شده خود را که دارای شرایط شرکت در این فراخوان است، به دبیرخانۀ دائمی جایزه به نشانی jazarrinkub@gmail.com ارسال کنند.

مقالات چاپ‌‏شده در بازه زمانی سال‌‏های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ در نشریات علمی دانشگاهی و سایر مجلات معتبر می‌توانند در این رویداد ادبی حضور داشته باشند.

زمان ارسال مقاله تا پایان روز ۱۵ دی ۱۴۰۱ خواهد بود و مقالات باید به صورت فایل PDF ارسال شوند.

شاخص‌های مقالات برتر شامل صورت‌بندی متفاوت و جدید از مباحث نظری نقد یا بازخوانی متمایز متن‏‌ها با هدف نظریه‌پردازی در زمینۀ نقد ادبی معاصر؛ بازخوانی نظریه‌‏های نقد کلاسیک غربی و شرقی؛ معرفی نظریه‏‌های مغفول قدیم و جدید؛ برابرخوانی مفاهیم نقد: درون‌‏فرهنگی و برون‏‌فرهنگی؛ پیشنهاد روش‌های از آنِ خود کردن نظریه‌‏ها، مفاهیم و کاربست آنها و  تبیین تاریخی نقد ادبی: دگردیسی و گسست است.

مقالات برخوردار از ویژگی‌های «اصالت در یافته‌ها، دقت و انسجام، روش متقن و شفافیت در نگارش و جامعیت در منابع و شاخصیت در نتایج» در اولویت بررسی قرار خواهند گرفت.

داوری آثار نیز این‌گونه خواهد بود که مقالات برای ارزیابی به مجموع‌ه‏ای گسترده از پژوهشگران حوزه نقد ادبی در کارگروه‌‏های تخصصی تشکیل‌‏شده از سوی انجمن ارسال و پس از دریافت نتایج و جمع‏‌بندی، نامزدهای دریافت جایزه در هیات مدیره انجمن انتخاب و معرفی خواهند شد.

دبیر این رویداد علمی ادبی، ابراهیم خدایار، رییس انجمن علمی نقد ادبی ایران و دانشیار دانشگاه تربیت مدرس، معاون علمی جایزه، سیدعلی، قاسم‌‏زاده، عضو هیات مدیره انجمن و استاد دانشگاه بین‏‌المللی امام خمینی (ره) قزوین و دبیر اجرایی جایزه، حسن گوهرپور، منتقد، شاعر و عضو انجمن علمی نقد ادبی ایران است.

نخستین دوره این جایزه در اسفند ۱۳۹۹ برگزار شد. برای این دوره و سایر دوره‌ها، انجمن علمی نقد ادبی ایران برای حمایت از معرفی اندیشه انتقادی ملی نهفته در میراث ادب فارسی و گسترش آن به مراکز علمی همسو در ایران و جهان، از همه نهادهای علمی ـ فرهنگی و مراکز دانشگاهی برای مشارکت در این رویداد علمی دعوت به همکاری می‌‏کند.

اخبار انجمن

تبریک نوروز 1402

به نام خداوند زیبایی‌ها نوروز جان، آفتاب تو از سرزمینی که من چشم به جهان گشودم، درخشیدن را تجربه کرد. نام تو سده‌هاست آرام‌بخش بسیاری

ادامه مطلب »
انجمن علمی نقد ادبی ایران

پنل ورود کاربری