در سوگ دوست عزیز، حسن ذوالفقاری

در سوگ دوست عزیز، حسن ذوالفقاری

خبر درگذشت دوست و همکار گرانمایه دکتر حسن ذوالفقاری اندوهی عمیق در دل و آتشی سوزان در جانم افکند. هنوز ناباورانه به متن خبر می­‌نگرم و نمی­‌توانم دریابم که چرا و چگونه او چنین جوان افتاد. سال‌های دور تحصیل در دانشگاه تهران را به یاد می­‌آورم. ورودی های سال 1372. با دکتر ذوالفقاری و تنی چند دیگر از همکاران که بیشتر ایشان در دانشگاه‌های مختلف به تدریس مشغول هستند هم‌کلاس بودیم. بیشتر ما در سال 1376 از رساله‌هایمان دفاع کردیم و به تدریس مشغول شدیم. در میان دوستان و هم‌کلاس‌های آن دوره که به فاصله‌ی اندک از یکدیگر در سال 1376 از رساله‌هایمان دفاع کردیم:قیصر امین پور و مارک اسموژنسکی جوان لهستانی و دیگر حسن ذوالفقاری بودند و ما امروز هر سه این عزیزان را از دست داده­‌ایم. دوستانی که همواره در ابراز مهر و محبت پیشقدم و در دوستی و همراهی یگانه بودند.
اما بهترین خاطرات من از دکتر حسن ذوالفقاری مربوط به دوره‌ای است که در انجمن علمی نقد ادبی ایران به مدت سه سال در کنار من و دوستان دیگر بودند و در جلسات ماهانه مرتب شرکت می­‌کردند. انجمن نقد ادبی را عزیز می­‌داشتند و در پیشبرد امور آن کوشا بودند. همیشه با گشادگی خاطر انجام امور انجمن را به عهده می­‌گرفتند. نظرات­شان همواره راه­گشا بود و تجربه‌های مختلف مدیریتی­شان موجب می­‌شد که راهکارها و پیشنهادهای بهینه­‌ای برای هر امری داشته باشند. دلبستۀ ادبیات عامه بودند و در جهت اعتلای زبان فارسی سخت‌کوش بودند. شاهد بودم که در طول زندگی علمی­شان از کمک و دستگیری دانشجویان دریغ نمی­‌کردند و  تا جایی که می­‌توانستند یاریگر ایشان بودند. سادگی­‌ای فطری داشتند که با روحیۀ آرام و نجابت ذاتی شخصیتی ویژه از ایشان ساخته بود که می‌شد به آن اعتماد و بر آن تکیه کرد.
فرهنگ و ادبیات عامه بزرگترین پشتیبان و حامی خود را از دست داد و فقدان ایشان در این حوزه جبران‌ناپذیر است. حضورش در دانشگاه تربیت مدرس مایۀ دلگرمی تمامی استادان و دانشجویان بود. غم فقدان و اندوه نبودنش را سال‌ها باید به دوش کشید. برای ایران و زبان و ادب فارسی فرزندی راستین و یگانه بودند. زبان فارسی یکی از عاشقان و خادمانش را از دست داد. روحش شاد و یادش برای همیشه گرامی.

#مریم_حسینی

اخبار انجمن

نشست هم‌اندیشی شماری از اعضای هیئت‌مدیره ادوار انجمن علمی نقد ادبی ایران، چهارشنبه، ۲۲ شهریور ۱۴۰۲، دانشگاه تربیت مدرس

نشست هم‌اندیشی شماری از اعضای هیئت‌مدیره ادوار انجمن علمی نقد ادبی ایران، چهارشنبه، ۲۲ شهریور ۱۴۰۲، در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد. در این نشست

ادامه مطلب »
انجمن علمی نقد ادبی ایران

پنل ورود کاربری